Günlük Hayat, Teknoloji ve Dijital Dünya, Tüm Yazılar

Moves: Dün kaç kalori yürüdüm?

Bizler şehirlileriz. Gün içi tempomuz yüksek. Çok çalışıyoruz.

Günlük rutinimiz ihtiyaç duyduğumuz, özlediğimiz bedensel etkinlikleri içermiyor. Masa başındayız.

Yeterince hareket edemiyoruz ama biz de sağlıklı olmak, formda kalmak istiyoruz. Hareket fırsatları yaratmaya çalışıyoruz.

Günde on bin adım atarsak hayalimizdeki sağlığa ve güzelliğe kavuşacağımıza inanıyoruz. İşten metroya yürürken attığımız adım sayısı on bin eder mi kestiremiyoruz. Ölçüm yapmak, kaydetmek, kıyaslamak istiyoruz. Etkinlik takibi uygulamaları burada devreye giriyor.

Etkinlik takibi (activity tracking), yürüme, koşma, bisiklete binme gibi, hareket temelli etkinliklerin, sensörlü cihazların yardımıyla takip ve kayıt edilmesi anlamına geliyor. Tam bizim ihtiyacımız olan şey.

İşte bu yüzden, bu yazıda, belki de bugüne kadar yapılmış en iyi etkinlik takibi uygulamasından, Moves’dan bahsedeceğiz.

Moves

Moves, fiziksel faaliyetlerinizi, sonradan inceleyebileceğiniz şekilde arşivleyen bir uygulama. Gün boyu attığınız adımları, gittiğiniz yerleri takip ve kayıt ediyor. Ne zaman yürüdünüz, ne zaman koştunuz, ne zaman bisiklete, ne zaman motorlu araca bindiniz tespit edebiliyor.

Moves uygulaması ana ekran görüntüsü
Moves uygulaması ana ekran görüntüsü. Ekranın en üstünde gün boyu yapılan etkinliklerin bir özeti sunuluyor. Aşağıya doğru ilerledikçe, o günün hikayesi, çizgisel olarak gösteriliyor.

Moves genele hitap eden, kullanımı kolay bir ürün. Etkinliklerinizi kaydetmesi için telefonunuza kurup gerekli izinleri vermekten başka bir şey yapmanız gerekmiyor. Uygulama geri planda çalışarak gününüzün eksiksiz bir dökümünü tutuyor. Sonra da bunu kolay anlaşılır, güzel ve ayrıntılı bir şekilde özetliyor. Hangi gün ne kadar yürüdüğünüzü, nereye gittiğinizi görebiliyorsunuz.

App Store’da 2013 yılının fitness kategorisinde en iyi uygulaması seçilen Moves, o yıl Apple tarafından “sürpriz hit” olarak nitelendirilmiş.

Moves’un özellikleri

Moves, etkinlik ve konum verisini gün boyu kesintisiz takip eden ilk uygulama. Ek bir aparat gerektirmeden, yalnızca telefonunuzu kullanarak kaç adım attığınızı, nerede koştuğunuzu, ne zaman bisiklete binip ne zaman motorlu taşıt kullandığınızı tespit edebiliyor.

Moves’un belki de en önemli özelliği, cihazın sensörlerinden gelen veriyi çok iyi yorumlayarak, etkinliklerinizi büyük bir isabetle tespit etmesi. Diyelim ki sahilde yürüyüşe çıktınız. Yarım saat yürüdükten sonra enerjiniz fazla geldi ve keyfine koşmaya başladınız. Epeyce bir koştuktan sonra, dönüşü kolaylaştırmak için bir bisiklet kiraladınız. Başlangıç noktanıza ulaştığınızda bisikleti bırakıp arabanıza bindiniz ve eve döndünüz. Moves hepsini dakikası, adımı, pedalı, metresine ve hatta kalorisine varıncaya kadar kaydediyor.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise, topladığı veriyi bir etkinlik günlüğü haline getirmesi. Mesela iki ay önce gittiğiniz bir şehirde gezerken durup çay içtiğiniz büfeyi Moves’un haritası üzerinden bulabiliyorsunuz. Otelden oraya yürümenizin kaç dakika sürdüğünü, orada ne kadar oturduğunuzu görebiliyorsunuz. Dahası, dönüşte bindiğiniz taksi ile kaç kilometre yol kat ettiğinizi ve otele kaçta döndüğünüzü de öğrenebiliyorsunuz.

Mekanlarla ilgili bilgiyi Facebook’tan alan Moves, gittiğiniz yeri tahmin etmekte çok başarılı. Gün özeti ekranındaki bir mekanı seçtiğinizde, orası ile ilgili ilk tahmini genellikle doğru oluyor. Hani neredeyse, uygulama zaten nereye gittiğinizi biliyor da, size olan saygısından bunun seçimini size bırakıyor.

Moves günük, harita ve mekan ayrıntı ekranları
Moves kullanarak daha önce gittiğiniz bir yeri geçmiş kayıtlardan bulabilir, bu yeri harita üzerinde görebilir, gerekirse ismini bulabilir ya da ekleyebilirsiniz.

Önemli bir ayrıntı: Moves pil tüketimini biraz artırıyor. Ortalama kullanımla, bir iPhone’un genellikle gün içinde şarj edilmesi gerekiyor.

Facebook ve Moves

Moves, Finli start-up ProtoGeo tarafından geliştirilmiş. Şirket uygulamayı 2013’ün Ocak’ında piyasaya sürmüş. Facebook, 2014 yılının Nisan ayında hem şirketi, hem de uygulamayı satın almış. Satın alma sebebi olarak Facebook’un, yeni gelişmeye başlayan etkinlik takibi pazarına girmek istemesi gösteriliyor.

Büyük şirketlerin başarılı start-up’ları satın almasının, satın alınan uygulama için kötü sonuçlanması sık karşılaşılan bir durum. Nitekim Facebook tarafından satın alındıktan sonra Moves da bir duraklama dönemine girmiş. Uzun süredir uygulama üzerinde yalnızca minik geliştirmeler ve hata ayıklama yapılıyor. Moves’un sosyal medya etkinliği de satıştan sonra azalmış. Facebook sayfası en son 2016 Eylül’de, bu yazının yazılmasından bir yıl önce güncellenmiş.

Fakat Moves hala saat gibi çalışıyor.

Toparlarsak

Moves, ilk kurulumda gerekli izinleri verdikten sonra, size tekrar sormadan gün boyu ne yaptığınızı, nereye gittiğinizi kaydeden bir uygulama. Eğer günlük etkinliklerinizi zahmetsizce kaydetmek, kendiniz ve alışkanlıklarınız hakkında genel bir fikre sahip olmak istiyorsanız tam size göre. Üstelik de ücretsiz.

Hem çok iyi, hem bedava… Bu işte bir bit yeniği olması lazım değil mi? Var.

Moves, kullanıcılarından topladığı veriyi Facebook ile paylaşıyor.


Kaynaklar

  1. Moves’un internet sitesi: moves-app.com
  2. Moves’un satış bilgisi: moves-app.com/press
  3. ProtoGeo’nun crunchbase sayfası: crunchbase.com/organization/protogeo#/entity
  4. Moves’un Facebook sayfası: facebook.com/movesapp
  5. livestrongforever’da Moves’ın Facebook ile veri paylaşacağı haberi: livestrongforever.com/facebook-will-now-share-data-with-its-recently-purchased-fitness-tracking-app
Etiketler: Dijital trendler, Mahremiyet

Bunlar da ilginizi çekebilir