Teknoloji ve Dijital Dünya, Tüm Yazılar

Metaverse ile sanat da yeni bir gerçekliğe bürünüyor

Metaverse… Varlığına alışmaya çalıştığımız büyüleyici alternatif evrenimiz.

Bugünlerde yolunuz Metaverse’e düşerse, İzmir Bostanlı’daki Güzel Sanatlar Parkı’na uğrayın. 

Parkta bulunan üç boyutlu bir sanal sergi salonunda, sanatçı Esen Aykut’un dijital çalışmalarını göreceksiniz. 

Eserleri yakından inceleyebilir, hatta satın alabilirsiniz.

Pitstop Dijital ekibinden Kutluhan Aykut’un eşi Esen Aykut, 1999’da İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümünden, 2003’te İzmir DEÜ Devlet Konservatuvarı flüt bölümünden birincilikle mezun olmuş yüksek lisansını da bu alanda yapmış profesyonel bir müzisyen aynı zamanda. Müziğin yanı sıra görsel sanatlarla da ilgilenen Esen Aykut, bu ilgisini desteklemek için desen tasarımı eğitimi alarak yetkinliğini olgunlaştırmış ve eser üretmeye başlamış.

Kutluhan ve Esen birlikte bu eserleri geleceğin mecrası olarak gördükleri Metaverse evreninde de sergilemek ve satışa çıkarmak için heyecan verici bir çalışma gerçekleştirmişler. Cep telefonunuza OVR uygulamasını yükleyip üye olursanız. Bu sanal mekanı https://ovr.ai/land/emergency.freebies.shanghai web adresine giderek gezebilirsiniz. 

Metaverse – OVR hakkında daha fazla bilgi aşağıda mevcut.

Esen Aykut dijital baskıları https://www.shopier.com/robinia_art adresinde de satışta.

Henüz tanışmamış olanlar için Metaverse hakkında

Aslında uzun bir süredir ve tam farkında olmadan çoğunlukla bilgisayar oyunları yoluyla “Metaverse” kavramını deneyimliyoruz.

İnternete ve teknolojiye yön veren isimlerden Mark Zuckerberg bu yakınlarda büyük olasılıkla ticari ve pazarlama zamanlamasını da hesaplayarak Metaverse’in tanımını şu şekilde yaptı: “Bir sonraki dijital ortamda izlemekle kalmayıp, deneyimin içinde olduğunuz daha sürükleyici ve somutlaştırılmış İnternet olacak ve biz buna ‘Metaverse’ diyoruz.”

Daha anlaşılır bir benzetmeyle: Yakın gelecekte sosyal medya uygulamaları veya web üzerinden sanal gerçeklik gözlüğü, kullanıcı eldivenleri veya en basitinden bilgisayar oyunu benzeri yazılımlarla gerçekmiş gibi tasarlanmış mekanlarda oyun oynar gibi gezebilecek, çeşitli Metaverse evrenlerinde iş ve eğlence amaçlı zaman geçirebileceğiz.

OVR Metaverse

Yakın zamanda öncelikle Türkiye’de popülerleşen Metaverse evreni OVR da, (Over The Reality – Gerçeğin Ötesinde) tıpkı az önce anlattığımız örnekteki gibi bir Metaverse evreni. Adres olarak web sitesine “http://www.ovr.ai” girerek ulaşabiliyorsunuz. Burada evren olarak Google Maps düşünülmüş diyebiliriz. Altıgen parçalar şeklindeki parseller satışa çıkmış durumda.

Siz de eğer Kripto dünyasıyla ilgilenmeye başladıysanız bu evrenin parası olan OVR coinler ile bu arsalardan alabiliyorsunuz. Şimdiden tüm sahiller ve İstanbul’da önemli adresler tutulmuş durumda.

Peki, alıp ne yapacaksınız? Ya bekletip, değerlenince tıpkı şu an gerçek arsalarda olduğu gibi satışa çıkaracak ya da bu arsalarda sanal gerçeklik uygulamaları gerçekleştirebileceksiniz.

Örneğin burada bir hazine avı oyunu açabilirsiniz. Kullanıcılar gelip gerçek anlamda bu yerde gezerken sizin gizlediğiniz hazineleri cep telefonu kamerasıyla bulup puan kazanabilir. Hatırlarsınız, bunun ilk örneği cep telefonlarıyla oynanan Pokemon Avı’ydı ve çok popüler olmuştu.

Tıpkı Kutluhan ve Esen Aykut’un yaptığı gibi neden olmasın diyerek OVR’da satın aldığınız arsada üç boyutlu bir mekan tasarlayıp bir sergi salonu da açabilirsiniz.

Esen Aykut’un çalışmalarını takip etmek için instagram: @esen.aykut.art
İletişim: Esen Aykut [email protected] – @esen.aykut.art

Etiketler: Dijital trendler

Bunlar da ilginizi çekebilir