Teknoloji ve Dijital Dünya, Tüm Yazılar

Para için diyet

IBM kısa bir süre önce insanların doğru beslenmesi karşılığında onlara para kazandıran bir oyunun patentini aldı. New York Times’ın haberine göre, IBM araştırma görevlisi ve aynı zamanda oyunun yaratıcısı olan Michael Paolini, bu oyun sayesinde 9 kilo verdiğini söylüyor. Paolini, oyunun üzerine kurulduğu fikrin çok basit olduğunu, bunun da insanlara doğru şeyi yaptıkları anda küçük hediyeler vermek olduğunu belirtiyor.

Elmalı turta yerine elma yiyin ve sürpriz! Hesabınıza anında 50 sent yatsın.

Paolini New York Times’a verdiği demeçte, oyunu hazırlarken hem benzin hem de elektrikle çalışan Honda Insight’ın, sürücüleri mevcut araç kullanış şekillerinde ne kadar benzin tükettikleri konusunda gerçek zamanlı olarak uyaran teknolojisinden esinlendiğini söylüyor.

Oyunun yaratıcısı firmaların çalışanlarını bu oyun sayesinde zayıflatabileceğini ve obezite ile ilgili hastalıklardan onları koruyabileceğini düşünüyor. Bütün bunlar kulağa hoş gelse de oyunun, oyuncuların samimiyetine güveniyor olması bir eksi olarak göze çarpıyor. Yani siz elmalı turta yerken oyunda kendinizi elma yemiş olarak gösterebilir ve haksız kazanç elde edebilirsiniz.

Her şeye rağmen rejim yapmayı eğlenceli hale getirme fikri güzel. Bu fikre patent alan IBM, önümüzdeki zamanlarda bu oyunu ne şekilde ve nerelerde kullanacak hep birlikte göreceğiz.


Kaynaklar:

nytimes.com/2012/05/13/business/an-ibm-computer-program-rewards-healthy-diets.html?_r=3

Etiketler: Dijital trendler, Oyun, Sağlık

Bunlar da ilginizi çekebilir