Reklamcılık ve Pazarlama, Teknoloji ve Dijital Dünya, Tüm Yazılar

Sanal dünya gerçekle buluşuyor

Teknoloji, tarihten bu yana hızını her geçen gün daha da arttırarak gelişmeye ve gelişirken de bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Eskiden ancak bilimkurgu filmlerinde görebildiğimiz birçok şeyi yapmak günümüzde artık mümkün. Radyo, televizyon, bilgisayar, cep telefonları, dokunmatik ekranlar, tablet bilgisayarlar derken birçok teknolojik yenilik artık hayatlarımızın merkezine oturmuş durumda. İnternetin küçülüp ceplerimize kadar girmesiyle online dünyanın önemi iyice artarken, her geçen gün yeni bir kavramla tanışıyoruz. Bu kavramların son yıllarda en göze batanlarından biri de sanal ve gerçek dünyayı birbirine iyice yaklaştıran, hatta iç içe geçiren augmented reality (AR) teknolojisi.

Türkçeye “zenginleştirilmiş gerçeklik” veya “desteklenmiş gerçeklik” olarak çevrilen augmented reality, gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, video, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür. Daha basit bir tabirle, akıllı telefonların veya bilgisayarların kameraları ve o kameraların algılayacağı özel bir işaret aracılığıyla 3D dijital objelerin gerçek dünyada konumlandırılmasıdır.

Augmented reality terimi, ilk olarak 90’ların başında, Airbus’ların kablolarının yerleştirilmesi için bir teknoloji geliştiren Tom Caudell tarafından ortaya atılmıştır. Daha sonra 1999 yılında düzenlenen SIGGRAPH (Special Interest Group on GRAPHics and Interactive Techniques) etkinliğinde augmented realty’nin ilk örnekleri gösterilmiştir. Üzerinden 10 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen bu teknolojinin şimdi popüler olmasının sebebi ise Augmented Reality Toolkit’in 2009 yılında Flash’a taşınmasıdır. Bu popüler web programlama dilinin augmented reality’i destekler hale gelmesiyle, bu teknoloji bir anda günlük hayatımızın içine girmiştir.

Augmented reality, adını sık sık duyduğumuz virtual reality (Türkçe adıyla sanal gerçeklik) ile karıştırılabiliyor. Oysaki virtual reality’de, simüle edilmiş bir dünya gerçeğin yerini alırken augmented reality’de, simüle edilmiş dünya gerçekle buluşuyor.

Mesela üzerinde taşları olmayan bir satranç tahtası düşünün. Akıllı telefonunuzun kamerasını bu tahtanın üstüne tuttuğunuzda ekranda taşları dizili olarak görebilir, oyunu telefonunuzun ekranından 3 boyutlu olarak oynayabilirsiniz. Veya sokakta yürürken satılık bir ev gördünüz. Telefonunuzun kamerasından eve baktığınızda istenen aylık kira, evin büyüklüğü, oda sayısı gibi özelliklerini görebildiğinizi hayal edin. Ya da etmeyin çünkü augmented reality ile bunların hepsini yapmak mümkün. Peki ya bu teknoloji sayesinde kendi kartvizitinizden çıkıp bir konuşma yapmak istemez misiniz?

Günümüzde dünya çapında birçok marka pazarlama iletişiminde augmented reality teknolojisini kullanıyor olsa da sağlık iletişiminde durum biraz farklı. Yurtdışında bazı ilaç firmalarının bu teknolojiyle yapmış olduğu birtakım işlere rastlasak da ülkemiz için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

Zengin görselliğe sahip, pratik ve kolay anlaşılır birçok uygulama yaratmaya olanak sağlayan augmented reality, artan rekabet ortamında ziyaret kısıtlamalarıyla beraber çalışma şartları her geçen gün zorlaşan ilaç firmalarının satış temsilcileri için birçok kolaylık sağlayabilecek kapasitede. Bu teknoloji sayesinde, ziyaret esnasında sıradan bir broşürü anında 3D oyun tahtasına dönüştürebilir, grafikler 3 boyutlu olarak hekimlere aktarılabilir ve hayal gücüyle sınırlı olarak birçok farklı ve akılda kalıcı yöntem uygulanabilir. Bunun yanı sıra, kongrelerde kurulan firma stantlarında birçok yaratıcı uygulama yapılabilir. Tüm bunlara ek olarak hastaların eğitimi için kullanılabilecek ve hasta-hekim iletişimini güçlendirecek uygulamalar da yapılabilir.

Yapılan bir araştırmaya göre augmented reality endüstrisinin 2015 yılında 1,5 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor. Bu büyüme devam ettikçe ve Türkiye’deki firmalar pazarlama ve sağlık iletişiminde ciddi bir potansiyeli olan bu teknolojinin kullanımına ağırlık vermeye başladıkça, augmented reality örneklerini ülkemizde de sık sık görmeye başlayabilir, sanal dünyanın gerçekle buluşmasına tanıklık edebiliriz.

Etiketler: Dijital trendler

Bunlar da ilginizi çekebilir