Bir anda uzun zamandır canımın sıkılmadığını fark ettim. Siz de bir düşünün bakalım en son ne zaman canınız sıkıldı? Buradaki can sıkıntısı TDK’nın “yapacak bir işi olmamaktan tedirginlik duymak” dediği durum.

Bütün zamanımı hedeflere ulaşmaya çalışarak geçiriyorum. Sabah vapura yetişmem gerekiyor, ofiste bitiş tarihine kadar sorumluluklarımı yerine getirmeliyim, akşam erkenden eve gidip hızlıca yemek yemem ve spor yapmam lazım, sonrasında uyumak için acele etmeliyim çünkü sabah erken kalkacağım…

Arada boş vakit yakalarsam da sıkılmamak için telefonumu kurcalıyorum, film izliyorum, oyunlar oynuyorum. Yaşamın hızı ve dijital teknolojiler başımı döndürüyor, farkındalığımı yitirmiş bir şekilde savruluyorum.

Bertrand Russell’ın “İlgi dağıtıcı ve düzensiz yaşamı olan bir çocuğun beyninde yapıcı amaçlar yer edemez. Çünkü bu durumda aklı uzak başarılardan çok yakın hazlara yatkındır.’’ sözlerini üzerime alınıyorum. Hazlar o kadar ulaşılabilir ki çözüm üretme, hayal kurma, plan yapma gibi bilişsel yetilerimi rafa kaldırmış durumdayım.

Oysa yaratıcılık gerektiren bir işte çalışıyorum. Tasarımcı Stefan Sagmeister “Yaratıcılığın insanlığı terk etme sebebi çok çalışmak ve işi alışkanlık haline getirmektir.” demiş. Fakat çelişkiye bakın ki yaratıcılığın vazgeçilmez olduğu reklam sektöründe, mesai saatleri ve aşırı iş yoğunluğu gibi nedenlerle yaratıcılık hızla körelebiliyor. Öte yandan koşuşturmadan uzak, zamanı istediği gibi yönetebilen bir insanın yaratıcılığı ise artıyor.

Bu bilgilerin ışığında yaratıcılığımı ve farkındalığımı artırmak için bu hafta sonu biraz sıkılmaya karar verdim. Neslimin fikir önderlerinden, büyük düşünür Umut Sarıkaya’nın da eserlerinde işaret ettiği gibi evde ayak başparmağımı izleyerek aylaklık yapmayı planlıyorum. Hayatımı masaya yatırıp, fikirler ve olaylardan derin anlamlar çıkaracağım. Eğer hiçbirisi olmazsa da çıkarım sokaklara, banklara oturup üfler püflerim. Sıkılmak için çok fazla çabaya gerek olmaması da işin güzel yanı.

Size de tavsiyem telefonunuzu kapatın, yalnız kalın ve sıkılmaya biraz zaman ayırın. Zihniniz ve bedeniniz dinginleşecek ve düşünceleriniz size yeni kapılar açacaktır.

Can sıkıntısı ile aylak aylak dolaşacağınız güzel günler dilerim efendim. Esen kalın.

Etiketler: İzlenim

Bunlar da ilginizi çekebilir