Günlük Hayat, Tüm Yazılar

Bir kafada üç şapka

Pitstop şanslı bir ajans, Pitstop’takiler şanslı insanlar; becerikli çalışanlar, nevi şahsına münhasır insanlar bir arada. Hele bazıları, insanı istemeden de olsa kıskançlığa sürükleyecek türden… Ajansın hem en yetenekli, hem de en renkli insanlarından biri, art direktörlerimizden Tansel Körükçü. Mesleği gereği görsel sanatlara kabiliyeti malum, ama onunki biraz daha uçlarda bir alaka. Çizdiği illüstrasyonlar hem çok başarılı, hem çok çeşitli.

Tansel çizim yapmaya hep meraklı olduğunu söylüyor; çocukluk ve gençlik döneminde Hard Rock & Heavy Metal müziğin girdabına o da kapılıyor. Ama o, çoğumuz gibi yalnızca dinlemekle ya da çalmaya çalışmakla kalmıyor, grupların albüm kapaklarını birebir çizmeye başlıyor. Albüm kapaklarını, çizgi romanlar izliyor. “Ağır metal” kapıyı itip içeri girmekle illüstrasyon dünyasına adım atıyor. Grafik tasarım kısmı da farkında olmadan grupların isimlerini ya da sembollerini yazıp çizerken kendiliğinden geliyor. Üniversitede soluğu güzel sanatlar fakültesinde alıyor. Gitar sevdası ise daha sonra hep onunla oluyor. Hendrix, Jimi Page, SRV, Neal Schon en sevdiği gitaristler. Gitarlar onun için vazgeçilmez birer tutku ama bir tutkusu daha var ki, anlamı biraz farklı Tansel için; spor onun ruhsal ve bedensel arınma şekli.

Söz konusu Tansel olduğunda, sıradan spor dallarında gezinmediği tahmin edilebilir elbette. Judo’dan Kungfu’ya, Jiu-jitsu’dan Iai Do’ya savaş sanatlarının envai çeşidini yapmış, yapıyor. Emin Boztepe Wing Tzun talebeliğinden hocalığa yükseldiği zamandan beri kendi Wing Tzun öğrencilerini yetiştiriyor. Her ne kadar bu spor dallarına dövüş sanatları dense de, insanların kafasındakiyle kendi kafasında canlananın bambaşka olduğunu söylüyor. Son derece teknik olan bu sporlarda amaç başkasını “dövmek” değil, sevdiklerini koruyabilecek donatılar kazanmak ve bol bol enerji harcamak.

Bu kadar marifet bir insanda bulunuyorsa, onu parçalara ayırıp izlemek güzel bir seçenek. Ama yine de böylesine farklı becerilerin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bütün kesinlikle daha büyük ilgiyi hak ediyor.

Etiketler: Pitstop

Bunlar da ilginizi çekebilir