Teknoloji ve Dijital Dünya, Tüm Yazılar

Giyilebilir teknoloji artık çocuk oyuncağı

Artık hayatımızda, son dönemde adını sıkça duyduğumuz ve gelecekte de duymaya devam edeceğimiz yeni bir teknoloji var: giyilebilir teknoloji. Bugünün ve yarının parlayan yıldızı olarak gösterilen bu teknolojiye birçok firma yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Google’ın tanıttığı, diyabet hastaları için kandaki şekeri ölçebilen akıllı kontakt lens ve Apple’ın iWatch için geliştirmekte olduğu, kalp krizini önceden belirlemesi amaçlanan yazılım ile giyilebilir teknolojinin sağlık alanında devrimsel gelişmelere imza atacağını söylemek çok da zor değil.

Çocuklar için eğitici tablet oyunları ve ürünleri bulunan LeapFrog firması da geçtiğimiz günlerde tanıttığı LeapBand ile sağlık alanında giyilebilir teknoloji ürünü geliştiren firmalar kervanına katıldı.

4-7 yaş arası çocukları hedefleyen ve farklı renkleri olan LeapBand bileklik; şarj edilebilir batarya, sesli komut özelliği ve ebeveynlerin cihazı okul saati ve uyku saati gibi istedikleri zaman dilimlerinde kapatabilmelerini sağlayan ebeveyn kontrol sistemi sunuyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ne göre, çocuklarda obezite son 30 yılda 2 kattan fazla artmış durumda. Çocukluk ve ergenlik döneminde obez olanlar, yetişkinliklerinde de kilolu olmaya yatkın oluyor ve dolayısıyla kalp hastalıkları, tip 2 diyabet, inme, kanser ve osteoartrit riski taşıyorlar. LeapBand, sağlıklı aktiviteleri oyunlaştırarak çocukları obeziteden korumayı hedefliyor.

Aktivite modunda, ebeveynler çocukları için solucan gibi kıvrılmak, patlamış mısır gibi zıplamak, vb. 50 adet görev belirleyerek “enerji çubuğu” sayesinde çocuklarının gelişimlerini takip edebiliyorlar. Çocuklar ise bu görevleri tamamlayarak puan topluyor ve ödül kazanabiliyorlar. Bütün gün ekran başında hareketsiz kalmak yerine bu tarz görevleri yapan çocuklar, bir nevi sportif aktivitede bulunmuş oluyorlar.

Aktivite modunun yanı sıra, çocuklar sanal bir evcil hayvan edinebiliyorlar. Geçmiş yıllardan aşina olduğumuz sanal bebeklere çok benzeyen bu uygulama ile çocuklar, hayvanlarını sağlıklı tutarak (banyo yaptırarak, besleyerek ve bakımlarını yaparak) puan kazanabiliyorlar. Bu sayede çocukların beslenme ve diğer sağlıklı alışkanlıkları öğrenmeleri hedefleniyor.

Çocukların ve ebeveynlerin ilgisini çekip çekmeyeceğini zaman gösterecek olsa da LeapBand, çocuklarda obeziteyi engellemede önemli bir adım olabilir; pediyatristlere de çocuklar ve ebeveynleriyle iletişim kurmada kullanabilecekleri bir araç olarak hizmet edebilir.

Kaynak

CDC Childhood Obesity Facts (cdc.gov/healthyschools/obesity)

Etiketler: Dijital trendler, Oyun, Sağlık

Bunlar da ilginizi çekebilir