Teknoloji ve Dijital Dünya, Tüm Yazılar

iPhone ve iPad’de reklam engelleme nasıl yapılır?

iOS9 ile birlikte iPhone, iPad ve iPod’larda etkin bir reklam engelleme (ad blocking) özelliğinin devreye girdiğinden daha önceki bir yazıda bahsetmiştik. Aynı konunun devamı olarak, bu yazıda iOS 9’da reklam engelleme özelliğinin nasıl etkinleştirileceğini anlatmaya çalışacağım.

Neden reklam engelleme?

Konuya yeni olanları için kısa bir özet geçmek gerekirse, reklam engellemenin kullanımı için aşağıdaki sebepleri sıralayabiliriz:

 • Kullanım kolaylığı: Bugüne kadar ciddi bir denetlemeye tabi tutulmayan internet reklamcılığı oldukça keyfi uygulamalara imkan veriyor. Derli toplu, kullanıcıyla saygılı bir ilişkiyi koruyan reklamların yanı sıra, elinize dolaşan, işinizi yapmanızı engelleyen ve hatta sizi düpedüz kandıran reklamlar da var.
 • Performans: Reklamlar, ziyaret ettiğiniz siteden farklı kaynaklardan kod ve imaj dosyaları yüklüyor. Bu hem sayfanın yüklenmesini geciktiriyor, hem de sayfanın tarayıcıdaki performansını düşürebiliyor.
 • Mobil internet kotası: Reklam için yüklenen her kilobayt veri sizin internet kotanızdan harcanıyor.
 • Güvenlik: Ziyaret ettiğiniz siteye güvenseniz bile, sayfadaki reklam bir başkası tarafından kodlandığı için bilmediğiniz bir kaynaktan kod yüklemiş oluyorsunuz.
 • Gizlilik: Son zamanlarda bu konu epey gündemde. Reklamverenlerin, sosyal ağların, arama motorlarının bizler hakkında topladığı bilginin miktarı gerçekten büyük. Bu bilgiyi ne yaptıklarını, yarın ne yapacaklarını ise bilemiyoruz.

Reklam engelleme hangi cihazlarda mümkün?

Reklam engelleme yalnızca Safari’de ya da tarayıcı olarak Safari’yi kullanan uygulamalarda yapılabiliyor. Cihazda iOS9 kurulu olması lazım. Şu anda bu özelliğin kullanılabileceği cihazlar şunlar: iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 5s, iPad Air 2, iPad Air, iPad mini 2, iPad mini 3, iPod touch 6.

Reklam engelleme uygulamaları

Refine ücretsiz bir uygulama ve şu ara epeyce popüler (Not: bu yazı yayınlandıktan kısa bir süre sonra refine ücretli oldu). Appstore’da olumlu yorumlar almış. Henüz iPad’e özel uygulama yapmamışlar ama iPhone uygulaması da iPad’de problemsiz çalışıyor. Ücretli Crystal uygulamasını satın almış olmama rağmen ben şu anda Refine kullanıyorum.

Crystal ve Purify popüler iki uygulama. İkisi de ücretli. Purify’ın fiyatı biraz daha yüksek. Bir dönem Crystal oldukça popülerdi. Yakın zamanda ise bazı reklamları engellemediğine dair şikayetler dile getirilmiş.

iPhone, iPad ya da iPod touch’ta reklam engelleme nasıl çalıştırılır?

Dikkat: Eğer bir reklam engelleme uygulaması indirmezseniz “içerik engelleme” seçeneği Ayarlar bölümünde yer almayacaktır.

 1. Bir reklam engelleme uygulaması indirin. Biz Refine üzerinden devam edeceğiz.
 2. Ayarlar uygulamasını açın.
  iOS 9'da reklam engelleme: Ayarlar uygulamasını açın ve içerik engelleyiciler bölümüne gidin
  Ayarlar uygulamasını açın. Safari’nin altındaki içerik engelleyiciler bölümüne gidin
 3. Safari > İçerik engelleyiciler bölümüne gidin
  iOS 9'da reklam engelleme: Yüklemiş olduğunuz içerik engelliyiciyi etkinleştirin.
  Yüklemiş olduğunuz içerik engelliyiciyi etkinleştirin.
 4. Yüklemiş olduğunuz içerik engelleyiciyi etkinleştirin.

Hepsi bu kadar. Reklam engelleme uygulamaları ilk yüklendiğinde zaten varsayılan bir engelleme yapıyorlar. Ayrıntıya girmek, engelleme ayarlarını değiştirmek için uygulamanın kendi ayarlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler: İpucu

Bunlar da ilginizi çekebilir